Sommarjobb 2020 - Kvalitetsassistent

Mellanskog är en ekonomisk förening som ägs av 26 000 privata skogsägare. Vår vision är starkare skogsägare och rikare skogar. Det betyder bland annat att vi vill ge våra medlemmar så bra betalt för virket som möjligt, att vi arbetar näringspolitiskt men också att vi värnar skogsägarnas frihet att bruka skogen på olika sätt, efter egna mål och visioner.

Vi äger Mellanskog tillsammans – och förenas i viljan att både vara framgångsrika idag och att lämna över skogar som är ännu bättre till nästa generation.

Nu söker vi kvalitetsassistenter till vår kvalitetsavdelning.

Vill du vara med och göra skillnad för Sveriges skogsägare genom att skapa en hållbar framtid med starkare skogsägare och rikare skogar? Då är du rätt person att jobba hos oss!

Genom att sommarjobba hos oss kan du få en inblick i det spännande arbetet vi som en medlemsägd förening genomför och samtidigt få värdefulla erfarenheter inför din framtida skogliga karriär.

Om tjänsten
Mellanskog utför årligen ett större antal revisioner genom stickprov där vi kvalitetssäkrar skogsvårdsarbeten både genom att undersöka både kvalitén samt miljöfaktorer i de arbeten som vi utför åt våra medlemmar och andra uppdragsgivare. Till detta arbete söker vi därför kvalitetsassistenter som kan arbeta med kontroller av skogsvårdsuppdrag. Tjänsten kräver att du arbetar noggrant och självständigt utifrån färdiga standards.

Vem söker vi?
Som kvalitetsassistent krävs det att du har en påbörjad eller genomförd skoglig högskoleutbildning eller utbildning inom ett nära avgränsande ämnesområde, alternativt skoglig arbetslivserfarenhet. Tidigare fältvana eller eget arbete i skogsvård ser vi som meriterande.

Vi söker dig som är målinriktad och som kan ta eget ansvar för att uppnå förväntad prestation.  Du har en positiv inställning och är intresserad av de privata skogsägarnas roll och förutsättningar att bruka skogen utifrån sina bästa möjliga förutsättningar för att skapa ett lönsamt skogsbruk.

Övrig information
Då resor ingår i tjänsten krävs B-körkort och egen bil. Aktuell period är mellan maj-september, ca 6 veckor, heltid. Placering kan ske inom hela Mellanskogs geografiska område. Vid alla våra sommarjobb får du stöd av en handledare.

Vi behandlar inkomna ansökningar löpande och tjänsten kan komma att tillsättas innan sista ansökningsdag. Senast den 1 maj återkommer vi till dig med ytterligare information om hur vårt behov ser ut och hur vår rekryteringsprocess fortlöper.

Har du frågor kring tjänsten, kontakta Lars Nilsson, kvalitetschef: 010-482 83 89.

Har du frågor kring rekryteringsprocessen, kontakta Sara Persson, personalutvecklare: 010-482 80 46.

Välkommen med din ansökan.
Vi hoppas att just du blir vår nästa skogliga talang!

Ansökan

Du hittar länken till din LinkedIn-profil här

Ja
Nej
Nej
Ja
Jag har examen från en skoglig högskoleutbildning
Jag genomför just nu en skoglig högskoleutbildning
Jag har gått enskilda kurser/utbildningar inom skogsbruk
Jag har skoglig gymnasieutbildning
Annat
Studerande
Arbetssökande
Har arbete, men letar nytt jobb
VO Gotland
VO Sörmland
VO Örebro
VO Södra Värmland
VO Norra Värmland
VO Västmanland
VO Uppland
VO Södra Dalarna
VO Norra Dalarna
VO Gästrikland
VO Södra Hälsingland
VO Norra Hälsingland
VO Härjedalen
Huvudkontoret i Uppsala
Nej
Ja
Mellanskogs hemsida
Information vid min utbildning
Jag blev tipsad av Mellanskogs medarbetare
Jag blev tipsad av en bekant
Mellanskogs Facebook-sida
Facebook-annons
Instagram
Arbetsförmedlingens hemsida
Metrojobb
Tidningsannons
LinkedIn
Skogligajobb.se
Skogen.se
Annat
I början av sommaren
I mitten av sommaren
I slutet av sommaren
Under hela sommaren
Endast under vissa specifika veckor

Apologies, your application wasn't recieved correctly due to what seems like a malformed file. Make sure the file is not corrupt and is of common format, preferably PDF.

integritetspolicy